grafika: Zostań Wolontariuszem

W jakie akcje możecie się zaangażować?

  1. Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy – kampania społeczno-edukacyjna organizowana od 2001 roku (na przełomie lutego i marca). Praca wolontariuszy w OTM to pomoc w organizacji i przebiegu kampanii na terenie Krakowa oraz w innych miejscach Polski. Podczas akcji edukujemy społeczeństwo w temacie choroby jaką jest mukowiscydoza. Potrzebujemy osób, które zechciałyby się włączyć w nasze działania poprzez dostarczanie materiałów, prowadzenie akcji informacyjnych w szkołach, przedszkolach, w galeriach handlowych. W trakcie OTM kwestujemy w krakowskich tramwajach i prowadzimy równocześnie akcję informacyjną. Zwieńczeniem OTM jest bal charytatywny, który wymaga pracy i zaangażowania wielu osób, a jego efektem ma być zebranie znaczących środków na pomoc chorym na mukowiscydozę. Zachęcamy więc wszystkich chętnych do zaangażowania się w tak ważne dla naszych podopiecznych wydarzenie. Im więcej nas – tym większy wydźwięk i skuteczność kampanii.
  2. „Mukowiscydoza” - warsztaty szkoleniowo-edukacyjne organizowane w Krakowie dla rodziców i opiekunów podopiecznych fundacji (ostatni weekend listopada). Jest to duże wyzwanie logistyczne i organizacyjne. Przygotowania do warsztatów to praca zaczynająca się z półrocznym wyprzedzeniem, a ich zwieńczeniem są cykle wykładów odbywające się w trzy weekendowe dni. Na ten czas potrzebujemy pomocy wolontariuszy. Ich praca polega na pomocy w przygotowaniu i obsłudze wydarzenia.
  3. Cykliczne akcje pomocowe dla chorych na mukowiscydozę:
    1. Dzień Dziecka,
    2. Wyprawka dla Przedszkolaka
    3. Mikołaj dla Mukolinka
    4. Świąteczne paczki ( żywność, środki higieniczne itp.)
    Przy organizacji tych akcji pomoc wolontariuszy jest nieoceniona, pakowanie paczek to praca wymagająca zaangażowania wielu osób. Nasi wolontariusze prowadzą zbiórki słodyczy, żywności, artykułów szkolnych, chemii gospodarczej oraz środków higieny osobistej na terenie szkół, zakładów pracy, które potem przekazywane są podopiecznym fundacji.
  4. Kwartalnik MATIO – czasopismo wydawane w nakładzie 24 000 egzemplarzy rocznie, poruszające aktualną problematykę dotyczącą mukowiscydozy. Wolontariusze potrzebni są do przygotowania przesyłek trafiających do odbiorców w różnych miejscach Polski.
  5. Bezpośrednie wsparcie - kontakt z chorymi w szpitalu. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy wesprą rodziców dzieci przebywających w szpitalu, pomogą w bezpośredniej opiece nad dzieckiem, ale też będą miłą odmianą dla hospitalizowanego.

Przedstawiliśmy działania Fundacji, do których organizacji i przebiegu niezbędni są wolontariusze. Zapewniamy, że w naszej fundacji zdobędziecie nowe kompetencje i doświadczenia, możliwość sprawdzenia się w nowym środowisku. Możecie również zrealizować bezpłatny staż w OPP oraz zdobyć referencje.

Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy
Fundacja MATIO