logo MATIO
OD PONAD 25 LAT W SŁUŻBIE
CHORYM NA MUKOWISCYDOZĘ

 


Fundacja MATIO to największa niezależna organizacja zajmująca się mukowiscydozą. Nasze działania zostały wielokrotnie nagrodzone wieloma prestiżowymi nagrodami: m.in. Oskarem Pediatrii, nagrodą Amicus Hominum, Kryształami Soli. Od ponad 24 lat zabiegamy o to, aby jakość życia chorych na mukowiscydozę w Polsce była coraz lepsza. Pomagamy i wspieramy ponad 1800 podopiecznych na terenie całego kraju, są to zarówno dzieci jak i dorośli.


•  prowadzimy bezpłatne subkonta,
•  prowadzimy bezpłatną wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego "Głęboki Oddech"
•  organizujemy warsztaty, konferencje, szkolenia oraz akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży,
•  od 21 lat wydajemy czasopismo „Kwartalnik” Fundacji MATIO, który trafia do naszych podopiecznych, jak również do szerokiego grona lekarzy i specjalistów,
•  organizujemy ogólnopolską kampanię społeczną o nazwie "Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy"
•  od lat zabiegamy o trwałe zmiany systemowe, które pozwolą na stabilne leczenie i polepszenie życia z mukowiscydozą w Polsce,
•  wspieramy rodziny w trudnej sytuacji materialnej,
•  prowadzimy telefoniczne porady specjalistów: socjalne, dietetyczne oraz fizjoterapeutyczne.
•  wspieramy ośrodki zajmujące się mukowiscydozą,
•  zatrudniamy fizjoterapeutów, którzy bezpłatnie udzielają konsultacji fizjoterapeutycznej
•  pomagamy chorym w organizacji zbiórek na leczenie,
•  naszą pomoc organizujemy na miarę potrzeb, każdego z naszych podopiecznych.

 

 

WYDARZENIA Z 2018 ROKU

tydzien muko 2018 plakat

XVII Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy
W dniach 26 luty do 4 marca MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę po raz XVII zorganizowała coroczną kampanię społeczną pod nazwą Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy, która w całości poświęcona została upowszechnianiu wiedzy o mukowiscydozie, jej objawach, diagnozowaniu, leczeniu, a przede wszystkim możliwościach godnego i dłuższego życia. Hasło tygodnia – # NIE WIDAĆ PRAWDA ? miało na celu ukazanie, że mukowiscydoza to choroba, której na pierwszy rzut oka nie widać. Wyjątkowo w tym roku powstała także akcja, połączona z Ogólnopolskim Tygodniem Mukowiscydozy, polegająca na okazaniu wsparcia dla osób chorych poprzez zrobienie sobie zdjęcia z kartką na której widniał napis #NieWidaćPrawda. Zdjęcia te były publikowane w mediach społecznościowych wraz z hasztagiem #NieWidaćPrawda. Do akcji przyłączyli się chorzy na mukowiscydozę oraz sportowcy, muzycy i celebryci: GKS Tychy – drużyna piłki nożnej, Reprezentacyjna Orkiestra Wojkowa w Krakowie, Wisła Płock – drużyna piłki nożnej, Szymon Ziółkowskich – mistrz olimpijski i mistrz świata w rzucie młotem, Joanna Dudkowska feat KOVA, Julia Hare Blog. Naszą akcję wsparła również Ewa Wachowicz.

 Plaimage11tinum Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza 2018
Dnia 8 kwietnia 2018r. już po raz szósty podczas Memoriału wybitnych kierowców rajdowych, wsparli naszą fundację czołowi kierowcy RSMP. Dzięki wylicytowaniu rajdowego przejazdu udało się uzbierać środki na leczenie i rehabilitację naszych podopiecznych.

Miejskie Centrum Informacji Społecznej
MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę wraz z Fundacją Hipoterapia - Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych podpisała umowę z Gminą Miejską Kraków na prowadzenie Miejskiego Centrum do końca 2019 roku. Miejskie Centrum Informacji Społecznej w Krakowie to miejsce, w którym uzyskać można informacje o sposobach i możliwościach rozwiązywania problemów rodzinnych, przysługujących uprawnieniach i procedurach załatwiania wielu spraw.

IMG 3852Dni Nowej Huty
9 czerwca 2018r. na łące obok Nowohuckiego Centrum Kultury odbył się doroczny piknik zorganizowany przez Dzielnicę XVIII. Podczas pikniku wolontariusze Fundacji MATIO udzielali informacji o chorobie i naszej działalności, rozdawali gazetę MATIO oraz zbierali fundusze na wsparcie naszych podopiecznych.

Darowizna od Bahlsen
W tym roku firma Bahlsen postanowiła przekazać darowiznę w postaci słodkich produktów: pierników i ciasteczek. Podarki przekazane zostały podopiecznym Fundacji MATIO, także tym przebywającym w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie. Ponadto słodycze trafiły do szkół, przedszkoli, domów kultury, bibliotek, które sprawują opiekę nad naszymi podopiecznymi. Darowizna przekazana została również do ośrodka terapeutycznego zajmującego się dziećmi z niepełnosprawnościami.

IMG 3853Małopolski Piknik Lotniczy
My też tam byliśmy. Fundacja MATIO jak co roku podczas Małopolskiego Pikniku Lotniczego zorganizowała kiermasz i zbiórkę na rzecz swoich podopiecznych. Serdecznie dziękujemy wolontariuszom i wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko!

IMG 3849Wyprawka dla przedszkolaka
Aby rodziców naszych podopiecznych, którzy i tak mają sporo codziennych obowiązków i wydatków, odciążyć od tego kolejnego, Fundacja Matio przygotowała wyprawkę dla przedszkolaka. Skompletowaliśmy niezbędne przybory, aby wyprawka w pełni satysfakcjonowała naszych podopiecznych przedszkolaków i postaraliśmy się, aby dotarła do Nich przed wrześniem.

IMG 3848Torf Corporation Sp. z o.o.,
W tym roku obdarowaliśmy również drobnymi prezentami nasze podopieczne Panie (35+). Zazwyczaj prezenty otrzymują od nas, przy różnych okazjach nasi najmłodsi podopieczni, więc tym razem postanowiliśmy zrobić niespodziankę podopiecznym z „drugiego bieguna wiekowego”. Mogliśmy to zrobić dzięki naszemu Darczyńcy jakim była firma Torf Corporation Sp. z o.o., która przekazała nam kosmetyki dla kobiet marki Tołpa.

IMG 3844XVIII Warsztaty Mukowiscydoza 2018

W dniach 23-25 listopada 2018 r. po raz 18 spotkaliśmy się w Hotelu Best Western w Krakowie na naszej dorocznej konferencji szkoleniowo-edukacyjnej „Warsztaty Mukowiscydoza 2018”. Podczas trzech dni konferencji w wydarzeniu uczestniczyło ponad 160 słuchaczy oraz 20 wystawców. W tym licznym gronie Fundacja MATIO obchodziła jubileusz 20-lecia wydawania Kwartalnika MATIO. Również po raz pierwszy w tym roku konferencja była transmitowana na żywo w social mediach fundacji, dzięki czemu w naszych wykładach mogło uczestniczyć poprzez Facebook kolejnych 200 zainteresowanych osób. W programie warsztatów znalazły się: zajęcia prowadzone przez fizjoterapeutów, sesja poświęcona psychoterapii dla rodziców oraz wykłady dotyczące: higieny rąk, kaszlu, kichania, stosowania maseczek, prawidłowego sprzątania otoczenia chorych, dezynfekcji sprzętu oraz standardów leczenia mukowiscydozy w Polsce. Poruszono najważniejsze kwestie i problemy osób chorych dorosłych oraz problemy związane z powikłaniami, opieką i leczeniem po przeszczepieniach płuc. Dużym powodzeniem cieszyły się wykłady o trendach żywieniowych w mukowiscydozie oraz o postępowaniu i przebiegu cukrzycy u osób z mukowiscydozą. Poruszony został też problem „Przejścia w dorosłość” chorych na mukowiscydozę. Nutricia zorganizowała dla uczestników cieszące się zawsze ogromnym powodzeniem warsztaty kulinarne. Przez cały czas trwania warsztatów można było przetestować sprzęt medyczny i rehabilitacyjny naszych wystawców, a także skorzystać z ich wiedzy. Mieliśmy okazję gościć takich wystawców jak: SECURA NOVA Sp. z o.o, przedstawicieli firmy Pari, BG BHU MedycznyDlaDzieci.pl, Advanced Homecare Company Sp. z o.o., Norsa Pharma Sp. Zo,o,, Intec Medical, Matio Sp z o.o., Nutricia, MOPS Kraków, ZUS Kraków, Fundacja Prawo dla Mam.

IMG 3837Mikołaj w Fundacji
W tym roku Fundacyjny Mikołaj obdarował prezentami naszych Podopiecznych do 13 roku życia. Prezenty zostały przygotowane ze środków Fundacji oraz przez darczyńców, którymi w tym roku byli: Bright Junior Media Sp. z o.o. Sp.K., JCI Katowice, JCI Kraków, JCI Wrocław, Castor Drukarnia i Wydawnictwo
M. Bryła, W. Lipiński Sp. j.oraz Z.P. „Aleksander”.

Przekaż 1% naszej organizacji

PIT Online z PITax.pl dostępny jest dzięki współpracy z IWOP