logo MATIO
OD PONAD 27 LAT W SŁUŻBIE
CHORYM NA MUKOWISCYDOZĘ

Zaloguj

Logowanie do konta

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie


 

 

Historia

Inicjatorem powstania Fundacji był Paweł Wójtowicz, rodzic dziecka zmarłego na mukowiscydozę. Dokonał on rejestracji Fundacji pod koniec 1996 roku. Działalność  Fundacja rozpoczęła 15 marca 1997 roku. Pełna nazwa fundacji to MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę.

Pomysł założenia fundacji powstał w roku 1995, rok po śmierci mojego syna, stąd też nazwa fundacji "MATIO" (tak nazywaliśmy z żoną naszego synka). Dotknięty tą tragedią zrozumiałem, co przeżywają chorzy na mukowiscydozę, a także ich rodzice. Celem powołania Fundacji było stworzenie niezależnej organizacji, na którą mogliby liczyć wszyscy ciężko doświadczeni przez los, aby chorzy na mukowiscydozę i ich rodziny nie pozostawali sami z własną tragedią. Innym ważnym zadaniem Fundacji jest uświadomienie całemu społeczeństwu wagi i skali zjawiska, tego, że mukowiscydoza to nie tylko problem osób nią dotkniętych, ale także tych, którzy jako zdrowi nosiciele mukowiscydozy, mogą się o tym dowiedzieć tylko w najokrutniejszy sposób - tracąc własne dziecko. Pierwsze próby zarejestrowania Fundacji były podjęte w 1995 roku, a działalność rozpoczęliśmy 15 marca 1997 roku. Zapytacie na pewno, co robiliśmy przez cały ten czas? Przez prawie półtora roku trwały próby rejestracji Fundacji i przekonania odpowiednich władz, że taka organizacja jest potrzebna, pozostały czas zajęło mi dotarcie do ludzi, którzy, podobnie jak ja, rozumieli potrzebę istnienia i działania takiej fundacji. Jestem szczęśliwy, że mi się to udało i że mam przyjemność współpracować z tak wspaniałymi ludźmi. Czas, gdy powstawaliśmy, był bardzo trudny. Na początku musieliśmy się sami wiele nauczyć, jakoś się zorganizować, wypracować własną koncepcję działania i umiejętność pozyskiwania sponsorów. Niemniej jednak jestem dobrej myśli, ponieważ wiem, że wielu ludzi Dobrego Serca żyje wśród nas, a determinacja osób zaangażowanych w działalność naszej Fundacji umożliwi zdobycie środków na pomoc dla potrzebujących. Życzyłbym sobie, aby Fundacja mogła dać Wam i Waszym dzieciom to, co nie było dane mojej rodzinie w czasie choroby naszego synka.

Paweł Wójtowicz

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

2007   Amicus Hominum w kategorii Ochrony Zdrowia dla wiceprezesa Stanisława Sitko
2007   "Kryształy Soli " w kategorii Polityka Społeczna - Działania na rzecz Osób Niepełnosprawnych
2008  "POLCUL" JERZY BONIECKI FOUNDATION, za stworzenie Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę  „MATIO“ dla prezesa Pawła Wójtowicza
2011   OSKAR POLSKIEJ PEDIATRI za ogromny wkład pracy w leczenie małych pacjentów oraz za rozwój pediatrii w Polsce
2011   Fundacja MATIO zostaje uhonorowana medalem 60-lecia Instytutu Matki i Dziecka
2012   Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w działalności społecznej na rzecz osób chorych i potrzebujących pomocy oraz działalność charytatywną dla wiceprezesa Stanisława Sitko.

2014   Filantrop Krakowa A.D. 2014 w kategorii za najciekawszą formę i efektywność filantropii dla wiceprezesa Stanisława Sitko.
2015  Nagroda im. św. Kamila, Fundacja MATIO otrzymała wyróżnienie dla stowarzyszeń i organizacji pacjentów będących wzorem opieki nad chorymi rodzinami. Nagroda jest symbolem pomocy niesionej każdemu choremu.
2016   Polonia Maior od Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy
2016   Odznaka Honorowa za zasługi dla Ochrony Praw Dziecka - Nagroda Rzecznika Praw Dziecka

2018   Filantrop Krakowa A.D. 2018 w kategorii za najciekawszą formę i efektywność filantropii dla prezesa Pawła Wójtowicza.

2019   Amicus Hominum, Wyróżnienie w kategorii Polityka Społeczna i Prorodzinna, Pomoc Niepełnosprawnym  dla prezesa Pawła Wójtowicza

Przekaż 1% naszej organizacji

PIT Online z PITax.pl dostępny jest dzięki współpracy z IWOP