logo MATIO
OD PONAD 27 LAT W SŁUŻBIE
CHORYM NA MUKOWISCYDOZĘ

Aktualności

matio małe

Na co zwrócić uwagę podejmując współpracę (szczególnie w zakresie organizacji zbiórek pieniężnych na leczenie) z organizacją pozarządową (stowarzyszenie, towarzystwo, fundacja)?

W związku z pojawiającymi się wieloma zapytaniami na temat prowadzenia zbiórek publicznych na leczenie lekami przyczynowymi. Przedstawiamy w kilku krokach jak zweryfikować organizację, która będzie dysponować Twoimi pieniędzmi na leczenie.

Oczywiście ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie.

Krok 1.

Sprawdź dotychczasowe działania organizacji. Zawsze weryfikuj czy organizacja działa legalnie (jest zarejestrowana) i przejrzyście (składa sprawozdania). Nie sugeruj się przy tym, tylko social mediami.

1. Aby sprawdzić organizację najlepiej skorzystać z wyszukiwarki Krajowego Rejestru Sądowego https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/indx.html
To pozwoli ci zweryfikować
- od kiedy organizacja działa,
- gdzie jest zarejestrowana,
- kto jest w zarządzie,
- czy organizacja składa sprawozdania z działalności,
- czy organizacja ma organ kontroli wewnętrznej – niezbędny do uzyskania statusu Organizacji Pożytku Publicznego.

Jeśli organizacja jest zarejestrowana jako Organizacja Pożytku Publicznego (OPP) (https://www.niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/), to może zbierać środki z 1% podatku i musi składać dodatkowe coroczne sprawozdania ze swojej działalności. Sprawdzić je można na stronach Narodowego Instytutu Wolności https://sprawozdaniaopp.niw.gov.pl/ wpisując numer KRS organizacji.

Krok 2.

Zajrzyj na stronę internetową organizacji:

1. Zapoznaj się ze statutem – czyli dokumentem założycielskim z którego dowiesz się:
- czy organizacja działa dla konkretnej grupy chorych, czy jest dla wszystkich, a Twoja jednostka chorobowa jest tylko częścią działalności,
- czy prowadzi subkonta - jeśli tak, to sprawdź na jakich warunkach; szczególnie czy są pobierane opłaty za dostęp lub ich prowadzenie, zasady powinny być dostępne i przejrzyste,
- sprawdź czy organizacja składa coroczne sprawozdania,
- czy publikuje źródła dochodu,
- czy publikuje informacje o przeprowadzonych w organizacji kontrolach.

2. Sprawdź czy organizacja spełnia kryteria organizacji pacjentów czyli jest założona (powołana) przez osoby dotknięte problemem lub w zarządzie działają pacjenci lub ich rodziny/opiekunowie. Na pewno ma to wpływ na większe zrozumienie problemu z jakim się borykasz.

 

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Opracowanie: Fundacja Matio © www.mukowiscydoza.pl

Przekaż 1% naszej organizacji

PIT Online z PITax.pl dostępny jest dzięki współpracy z IWOP