logo MATIO
OD 25 LAT W SŁUŻBIE
CHORYM NA MUKOWISCYDOZĘ

Aktualności

 Transition Technologies MS S.A.  Dziękujemy za wsparcie naszych działań !

Dziękujemy 2

 J Koldras

Powrót do zdrowia, powrót do pracy!

Projekt pn. „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy” jest realizowany przez PFRON we współpracy z ZUS i CIOP. To program przekwalifikowania zawodowego zapewniający uzyskanie nowych kwalifikacji zawodowych wszystkim tym, którzy z powodu choroby lub wypadku utracili możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, a chcieliby podjąć inną pracę, adekwatną do zainteresowań i stanu zdrowia. To również szansa dla osób z niepełnosprawnością wrodzoną lub nabytą w okresie rozwojowym, które nigdy nie pracowały i nie mają kwalifikacji zawodowych.

Zapraszamy do projektu wszystkich chętnych, którzy:

 • z powodu choroby lub urazu mają ograniczoną zdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie, ale jednocześnie są w stanie uczestniczyć w rehabilitacji;
 • mają pozytywne rokowania w zakresie przywrócenia aktywności zawodowej i uzyskania poprawy aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie;
 • mają motywację do pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym;
 • od samego początku biorą aktywny udział w procesie rehabilitacji.

Nasza grupa docelowa to osoby, które:

 • zakończyły rehabilitację medyczną i mają ustabilizowany stan zdrowia (Ośrodki rehabilitacji kompleksowej nie są szpitalami i nie prowadzą leczenia specjalistycznego);
 • są w stanie podjąć pracę w wymiarze co najmniej 0,5 etatu, po odbyciu procesu rehabilitacji kompleksowej;
 • deklarują podjęcie zatrudnienia, niezależnie od wieku;
 • mają różne rodzaje niepełnosprawności.

To ważne! Nie wymagamy orzeczenia o stopniu niepełnosprawności

Jak przebiega rehabilitacja kompleksowa?
Udział w projekcie wiąże się z kilkumiesięcznym (4-5 mies.) pobytem w Ośrodku Rehabilitacji Kompleksowej. Obecnie w Polsce funkcjonują 4 takie ośrodki: w Grębiszewie (woj. mazowieckie), w Nałęczowie (woj. lubelskie), w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) i w Ustroniu (woj. śląskie).

Każdy z Uczestników projektu bierze udział równolegle w trzech modułach:

 • zawodowym ukierunkowanym na ułatwienie osobie z niepełnosprawnościami uzyskanie nowego zawodu i utrzymanie odpowiedniego zatrudnienia, co jest głównym celem rehabilitacji kompleksowej;
 • psychospołecznym:  mającym na celu przywrócenie motywacji uczestnika projektu do powrotu do pracy oraz przygotowanie go do uczestnictwa w życiu społecznym;
 • medycznym: mającym na celu przywrócenie utraconych funkcji lub ich odtworzenie w jak największym, możliwym do osiągnięcia, stopniu.

W efekcie uczestnicy uzyskują nowe kwalifikacje zawodowe, które poprawiają ich status na rynku pracy pozwalając na uzyskanie zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Rekrutacja do projektu prowadzona jest w trybie ciągłym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Co należy zrobić, by zgłosić się do projektu?

 • Wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz wniosek o kompleksową rehabilitację i przesłać dokumenty zgłoszeniowe na adres:

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Oddział Małopolski PFRON
ul. Na Zjeździe 11,
30-527 Kraków
z dopiskiem „kompleksowa rehabilitacja”
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod linkiem:
https://rehabilitacjakompleksowa.pfron.org.pl/fileadmin/Projekty_UE/Kompleksowa_rehabilitacja/Formularz_zgloszeniowy/FORMULARZ_ZGLOSZENIOWY.pdf?utm_campaign=pfron&utm_source=df&utm_medium=download


Informacji udziela:

 • Joanna Kołdras. - numer telefonu: 12 312 14 27 lub 507 966 499, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Infolinia PFRON - numer telefonu: 22 50 55 600, 532 083 063, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jesteśmy w mediach społecznościowych!
Wszystkie osoby zainteresowane projektem „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy” zapraszamy na oficjalny fanpage na Facebooku:
https://www.facebook.com/Powr%C3%B3t-do-zdrowia-powr%C3%B3t-do-pracy-109766627020443/

oraz na Instagramie:
https://www.instagram.com/powrot_do_pracy/

Polub profil, obserwuj i bądź na bieżąco!

Materiał prasowy: PFRON

Warsztaty FM 2021

 

W dniach 26 – 27 listopada 2021 r. po raz dwudziesty pierwszy Fundacja MATIO zorganizowała dla opiekunów i chorych na mukowiscydozę Warsztaty Szkoleniowo – Edukacyjne „ Mukowiscydoza 2021” Warsztaty odbywały się w Hotelu „Wyspiański” w Krakowie.
Warsztaty po raz pierwszy miały formę hybrydową , która dała możliwość udziału w nich wszystkim, (nie tylko opiekunom , ale i chorym), którzy chcieli wysłuchać wykładów prezentowanych przez specjalistów z zakresu mukowiscydozy i innych dziedzin blisko związanych z mukowiscydozą.
Wykłady prowadzone były przez lekarzy i specjalistów z różnych dziedzin min. pulmonologii, pediatrii, laryngologii, transplantologii, psychiatrii, fizjoterapii, dietetyki czy badań klinicznych. Wszystkie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Rynek medyczny w zakresie sprzętu do rehabilitacji zaprezentowała firma Secura Nova.
Corocznie organizując warsztaty zastanawiamy się nie tylko nad ich formułą, ale także nad ich skutecznością. Zastanawiamy się nad doborem tematyki, która byłyby w kręgu zainteresowań naszego odbiorcy i wykładowców, którzy spełniliby oczekiwania słuchaczy. Postanowiliśmy więc w tym roku zapytać o to uczestników warsztatów. . Z krótkich wypowiedzi w których ocenione zostały warsztaty „Mukowiscydoza 2021” mogliśmy się dowiedzieć, iż dobór tematyki i wykładowców jak też organizację warsztatów ich uczestnicy oceniają bardzo wysoko. ciepłe słowa uczestników motywują nas do organizacji kolejnych edycji. Obiecujemy, że nie będziemy szczędzić pracy i wysiłku, aby kolejne warsztaty były niemniej udane od tegorocznych, a wszystkie niedociągnięcia jakie miały miejsce postaramy się usunąć.

 

IMG 0658

IMG 0653

IMG 0657

 

Fundacja MATIO już od ponad 25 lat pomaga i wspiera chorych na mukowiscydozę. Przez te wszystkie lata bardzo często słyszeliśmy od naszych podopiecznych jak ważnym czynnikiem dla chorego jest dobry kontakt z lekarzem, jego postawa i działania podejmowane przy leczeniu chorego na mukowiscydozę. Chcąc w jakiś sposób uhonorować lekarzy, którzy zasłużyli sobie na zaufanie naszych podopiecznych, po raz pierwszy w tym roku zorganizowaliśmy plebiscyt pod nazwą „Mój najlepszy Muko-lekarz”. Do udziału w plebiscycie zaprosiliśmy chorych na mukowiscydozę, a także ich opiekunów, aby zgłaszali kandydatury lekarzy, którzy ich zdaniem zasłużyli na taką nagrodę. Nominację do nagrody mogli otrzymać lekarze, których cechuje ponadprzeciętne zaangażowanie w opiece nad chorymi na mukowiscydozę, indywidualne, nieszablonowane podejście do pacjenta oraz ogromna wrażliwość empatia, profesjonalizm, innowacyjność i skuteczność w podejmowanych działaniach. Chcieliśmy docenić lekarzy, którzy swoją pracowitością i postawą zapracowali na zaufanie i wdzięczność pacjentów. Ważnym przy ocenie nominowanego była jego aktywność wybiegająca poza ramy obowiązków.

Pierwszym laureatem plebiscytu „Mój najlepszy Muko-lekarz” został dr Wojciech Skorupa, któremu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i tego, aby nigdy nie zabrakło mu sił i zapału do tak odpowiedzialnej pracy.

 

Nagroda została wręczona Doktorowi przez Prezesa Fundacji Pawła Wójtowicza podczas ostatnich warsztatów edukacyjnych, niestety mógł ją odebrać online. Natomiast bezpośrednio nagrodę wręczył dr Skorupie Członek Zarządu Fundacji MATIO Przemysław Marszałek.

267025988 458986822240217 7906006041704158249 n

 

 

image17V4 FUTURE CF?


W dniach 19 -20 listopada 2021 r. odbędzie się trzecia edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowo – Medycznej „V4 Future CF ?”. Konferencja wpisuje się w obchody Europejskiego Tygodnia Mukowiscydozy i w całości poświęcona będzie omówieniu aktualnej sytuacji chorych na mukowiscydozę w Krajach Wyszehradzkich i Europie Wschodniej. Konferencja „V4 Future CF” została zorganizowana przez MATIO Fundację Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę we współpracy ze Słowackim Stowarzyszeniem CF. Konferencja V4 CF to jedno z ważniejszych wydarzeń dla europejskiej wspólnoty mukowiscydozy i chorób genetycznych, która skupia jednocześnie przedstawicieli środowiska naukowego, medycznego i reprezentantów pacjentów w tym roku z 10 krajów. Po raz pierwszy konferencja V4 CF odbyła się w 2008 r. w Polce w Wieliczce, druga konferencja odbyła w 2017 r. Tegoroczna edycja Konferencji „V4 CF ?”odbędzie się w Krakowie, a uczestniczyć w niej będzie ok. 50 osób stacjonarnie oraz ok. 200 (już zarejestrowanych) w trybie online, reprezentujących 10 krajów. Wykładowcami będą światowej klasy eksperci zajmujący się mukowiscydozą oraz chorobami rzadkimi. Jednym z rezultatów konferencji ma być strategia zmian jakie powinny nastąpić w celu poprawy leczenia chorych na mukowiscydozę w danym kraju.
V4 Future CF ?”
Przyszłość chorych na CF to główne zagadnienie tegorocznej edycji V4 CF. Najważniejsze poruszane przez uczestników tematy to:
1. Aktualny stan wdrożenia leczenia przyczynowego.
2. Europejskie i krajowe rejestry chorych na CF.
3. Najważniejsze problemy z jakimi borykają się chorzy reprezentowani przez uczestników konferencji
4. Narodowe Programy na Rzecz Chorób Rzadkich.
5. Przyszłość chorych na CF w krajach Wyszehradzkich i Europie Wschodniej

Przedstawiciele krajów biorących udział w konferencji przedstawią krajowe standardy opieki nad chorymi na mukowiscydozę; Krajowe programy na rzecz Chorób Rzadkich; Problemy w opiece nad chorym z mukowiscydozą oraz przyszłość w mukowiscydozie. Poruszane będą też inne problemy związane z mukowiscydozą, min.: rola organizacji pacjentów w procesie dostępu do nowych terapii w mukowiscydozie, transplantacje, sytuacja dorosłych pacjentów chorych na mukowiscydozę i inne, (szczegółowy program konferencji na www.v4cf.eu ).

Rezultatem Konferencji ma być podsumowanie aktualnej sytuacji w jakiej znajdują się kraje uczestników konferencji oraz wypracowanie strategii dojścia do równego dostępu do leczenia mukowiscydozy i wydanie publikacji zawierającej poruszaną tematykę.


”W historii mukowiscydozy było tylko kilka zwrotów. Teraz stoimy przed kolejnym jeszcze nigdy tak ważnym, chociaż bez poprzednich ten nie mógłby zaistnieć – to leczenie przyczynowe. Należy zaznaczyć, że tylko około 4 % chorób rzadkich ma leczenie przyczynowe, od niedawna dołączyła do nich mukowiscydoza. To wielka szansa dla chorych, ich opiekunów, ale też dla systemu ochrony zdrowia, aby chorzy na mukowiscydozę żyli z chorobą, a umierali ze starości….”
Powiedział Paweł Wójtowicz, prezes Fundacji MATIO

Organizatorem Konferencji jest Fundacja MATIO wraz z Slovenská Asociácia Cystickej Fibrózy
Miejsce Konferencji Kraków - Sale Uniwersytetu Jagiellońskiego
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem V4 Future CF? objęli: Minister Zdrowia Słowacji Vladimír Lengvarský, Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski, Prezydent Miasta Krakowa – prof. Jacek Majchrowski, Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum, CF Europe, Eurordis.
Patronat merytoryczny: Polskie Towarzystwo Mukowiscydozy.
Patronat medialny: TVP 3, Medycyna Praktyczna, kraków.pl, Kwartalnik MATIO, Tok FM
Sponsorzy: Złoty Sponsor Vertex Pharmaceuticals (Poland) Sp. z o. o., Viatris, Nutricia Polska Sp. z o.o., Chiesi Poland Sp. z o.o., Matio Med.,
Partnerzy: Związek Zdrowych Miast Polskich, Medgen Centrum Medyczne, Reprogen International.

image014

Mukowiscydoza jest chorobą genetyczną wywołaną odziedziczeniem zmienionego genu. Dziedziczenie prawidłowego lub zmienionego genu jest zawsze zjawiskiem losowym, całkowicie od nas niezależnym. Co 35* osoba jest nosicielem genu, który może wywołać mukowiscydozę. Mukowiscydoza (zwłóknienie torbielowate) - choroba, której na pierwszy rzut oka nie widać, to najczęściej występująca choroba genetyczna zaliczana do chorób rzadkich. Mukowiscydoza objawia się przede wszystkim bardzo słonym potem, niedoborem wagi, częstymi, trudnymi do leczenia zapaleniami płuc. Uszkodzony gen wywołuje nadmierną produkcję i zagęszczenie śluzu w organizmie, co zaburza pracę wszystkich narządów mających gruczoły śluzowe, przede wszystkim w układzie oddechowym, pokarmowym i rozrodczym. Objawy mukowiscydozy występują najczęściej ze strony układu oddechowego i pokarmowego. Gęsty i lepki śluz zalega w oskrzelach i oskrzelikach oraz blokuje przewody trzustkowe. W przypadku układu oddechowego utrudnia oddychanie, prowadzi do nawracających zakażeń oskrzeli i przewlekłego stanu zapalnego, wywołanego rozwojem bakterii, a w konsekwencji do trwałego uszkodzenia tkanki płucnej. Natomiast w układzie pokarmowym zaburza proces wydzielania przez trzustkę enzymów, odpowiedzialnych za rozkładanie i wchłanianie tłuszczów, węglowodanów i białek z pokarmu do krwiobiegu. Enzymy te nie docierają do jelit, co powoduje, że pokarmy nie są prawidłowo i w całości trawione - organizm nie otrzymuje wystarczającej do prawidłowego funkcjonowania ilości substancji odżywczych. W konsekwencji chorzy wolniej rosną i słabiej przybierają na wadze. Dodatkowo zalegające w trzustce soki trawienne niszczą ten narząd, prowadząc m.in. do nietolerancji glukozy i cukrzycy. Chorzy na mukowiscydozę przyjmują średnio, rocznie 14 tyś. tabletek.
W Polsce, biorąc pod uwagę wszystkie dostępne dane (wyniki rejestru prowadzonego od 2021 r., wyniki badania przesiewowego noworodków prowadzonego w Polsce od 2009 r. oraz wyniki badań ankietowych i opinie ekspertów) szacuje się, że żyje blisko 2400 chorych na mukowiscydozę. ** W województwie małopolskim żyje ok. 140 osób chorych na mukowiscydozę, a w samym Krakowie ok. 35. *** Obecnie w Polsce mediana wieku w chwili zgonu na CF wynosi blisko 24 lata.****

Organizatorem tegorocznej konferencji jest MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę, która od 25 lat walczy o poprawę jakości życia chorych, prowadzi kampanie i akcje informacyjne na temat tej nieuleczalnej choroby oraz przedstawia możliwości przeprowadzenia diagnostyki i leczenia. Przez cały okres działalności Fundacji nie szczędzimy wysiłków, aby społeczeństwo dostrzegło i zrozumiało istotę tej choroby - niepełnosprawności. Opieką obejmujemy 1800. podopiecznych z całej Polski.

 

*źródło: Dorota Sands „ Opieka nad chorymi na mukowiscydozę w Polsce. Stan obecny i rekomendacje”, Warszawa –Kraków 2019, str.9
** źródło: j.w str.12
***źródło: Baza danych osobowych podopiecznych Fundacji MATIO
**** źródło: Dorota Sands „ Opieka nad chorymi na mukowiscydozę w Polsce. Stan obecny i rekomendacje”, Warszawa –Kraków 2019, str.13