logo MATIO
OD 25 LAT W SŁUŻBIE
CHORYM NA MUKOWISCYDOZĘ

III Bal Charytatywny

XX OTM - Wirtualny Tramwaj

tramwajPrzez kilkanaście lat spotykaliśmy się z Wami w krakowskich tramwajach, gdzie kwestowaliśmy do puszek na rzecz chorych na mukowiscydozę. W tym roku, ze względu na pandemię, nie możemy – wsiadajcie więc do naszego „wirtualnego tramwaju”, który zaczyna jeździć już od dzisiaj.

XX OTM - Bal Charytatywny

Fundacja MATIO zaprasza na III Bal Charytatywny, w ramach XX Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy. Ze względu na pandemię w tym roku będzie to bal wirtualny. Bal rozpocznie się 27 lutego 2021 r. od godz. 17.00. Wieczór umilać nam będą utwory w wykonaniu przyjaciela naszej Fundacji Krakowskiej Młodej Filharmonii, pod batutą Tomasza Chmiela. Przy dźwiękach muzyki zapraszamy do licytacji charytatywnych na rzecz podopiecznych naszej Fundacji. Licytacje na platformie Allegro rozpoczną się 22 lutego.

XX OTM - Wesprzyj nasze działania

Wesprzyj promocję Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy

Ogólnopolski TYdzień MukowiscydozyNiepełnosprawność najczęściej kojarzy nam się z widocznymi zmianami wyglądu czy zachowania. Tymczasem są wśród nas chorzy, którzy zewnętrznie nie różnią się od nas. Taka niewidoczna niepełnosprawność cechuje chorych na mukowiscydozę, którym od 20 lat pomaga Fundacja MATIO. Uświadomienie i edukacja w dziedzinie tej najczęściej występującej choroby rzadkiej to główne cele organizowanego po raz szesnasty Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy.

W dniach 27.02-5.03. 2017r. odbędzie się wielka kampania edukacyjna połączona z obchodami Światowego Dnia Chorób Rzadkich (który przypada na 28 lutego). Będzie to czas intensywnych działań prowadzonych z myślą o chorych i dla nich.

 

W ramach Tygodnia Mukowiscydozay planowane są:

 

MATIO, Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę działa od 1996r. To wtedy Paweł Wójtowicz założył organizację wspierającą dotkniętych tą najczęściej występującą chorobą rzadką. Fundacja dofinansowuje chorym leki i sprzęt, organizuje warsztaty dla rodziców oraz konferencje naukowe. Wydaje kwartalnik adresowany do środowiska medycznego i swoich podopiecznych. Za swoją działalność otrzymała wiele wyróżnień, m.in. Oskara Polskiej Pediatrii czy Kryształ Soli, nagrodę honorową samorządu województwa małopolskiego. W ubiegłym roku świętowała swoje 20-lecie.

Mukowiscydoza

Jest genetyczną chorobą przewlekłą, wraz upływem czasu dysfunkcji ulegają kolejne narządy. Najsilniej atakuje układy oddechowy i pokarmowy. Chorzy spędzają ponad 1000 godzin rocznie, poddając się inhalacjom i oklepywaniu, co ułatwia im oddychanie, utrudnione przed gromadzący się w płucach lepki śluz.

Jeszcze 20 lat temu nie mówiło się w Polsce o chorych dorosłych, dziś, dzięki rozwojowi medycyny, jest ich coraz więcej. Opieka nad chorymi na mukowiscydozę nieustannie się rozwija i stawia lekarzom nowe wyzwania. Fundacja MATIO, której działaczami są także ludzie, dla których walka z mukowiscydozą bliskiej osoby była bardzo ważnym elementem życia, stara się wyjść temu naprzeciw i wciąż dostosowywać swoje działania do zmieniającego się w zawrotnym tempie świata.

Ale nie tylko postęp w medycynie jest potrzebny chorym. Jest coś, co zaoferować im może każdy. To zrozumienie, akceptacja i świadomość, tak potrzebna, by podopieczni Fundacji MATIO czuli się swobodnie wśród rówieśników. Właśnie po to potrzebny jest Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy.

XVI Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy (27.02 -5.03.2017r.)

sponsor glowny, partner wspierajacypatronat merytoryczny

partnerzypartnerzypatronat medialny