logo MATIO
OD PONAD 25 LAT W SŁUŻBIE
CHORYM NA MUKOWISCYDOZĘ

Astma? Alergia?
Mukowiscydoza
Właściwa diagnoza – lepsze życie

Kampania jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Środki Przejściowe PL2005/017-488.01.01.

Po raz pierwszy Kampania Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy realizowana jest dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Poniżej niektóre inicjatywy tej jedynej kampanii społecznej poświęconej mukowiscydozie.
KAMPANIA VII OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA MUKOWISCYDOZY ORGANIZOWANY JEST POD PATRONATEM MINISTER ZDROWIA EWY KOPACZ

Działanai zaplanowane podczas VII Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy

Telefoniczne konsultacje medyczne w ok. 20 ośrodkach medycznych na terenie całej Polski. Dzwoniący otrzyma w terminie dyżurowania ośrodków szczegółową informację na temat objawów i diagnostyki mukowiscydozy. Dyżurujące lekarze wskaże procedurę postępowania i pokierują także osoby o niepokojących objawach do swoich ośrodków, gdzie lekarze specjaliści z tych ośrodków zajmą się diagnostyką.
Pod nr telefonu 012 292 31 80 przez 24 godziny, działa Telefon informacyjny Fundacji MATIO. Dzwoniący otrzyma pod tym telefonem informacje na temat adresów ośrodków, dyżurów poszczególnych lekarzy oraz informacje na temat choroby i jej objawów. Osoby zainteresowane mogą także zadać swoje pytania za pośrednictwem e-maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
Chcesz wiedzieć więcej o mukowiscydozie kliknij tutaj lub zobacz najczęściej zadawane pytania .
W całej Polsce pojawią się bilboardy informacyjnych Kampanii.files/matio/OTM/t7_bilbord.jpg
W całej Polsce w przychodniach, szpitalach, szkołach, przedszkolach, szkołach rodzenia, uczelniach medycznych, szkołach wyższych, akademikach, miejscach odwiedzanych przez młodych rodziców ( sklepy z zabawkami i placówki handlowe odwiedzane przez młode osoby) i miejscach publicznych na terenie całego kraju pojawi się tysiące plakatów i ulotek informacyjnych na temat choroby i kampanii. Tradycyjnie w kampanię włącza się IFMSA Poland (międzynarodowe stowarzyszenie studentów medycyny).
W radiu i Telewizji będzie emitowany spot radiowy i telewizyjny promujący kampanię oraz internetową stronę informacyjna na temat choroby. Zobacz i posłuchaj .
Strona internetowa kampanii będzie promowana w Internecie. Na stronie tej możecie państwo znaleźć informacje na temat objawów choroby, jej diagnostyki oraz adresy ośrodków medycznych zajmujących się diagnostyką. Na stronie internetowej i forum internetowym będziemy zamieszczali materiały poświęcone kampanii i informacje na temat szczegółów jej inicjatyw.
Jednym z głównych wydarzeń Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy jest konferencja prasowa kampanii z udziałem ekspertów, rodziców osób chorych oraz samych chorych, na którą zapraszamy wszystkich zainteresowanych dziennikarzy (Warszawa, PAP, 25 luty 2008, godz. 12.00).
Kampanii medialnej towarzyszy wysyłka materiałów prasowych poświęconych chorobie i kampanii do redakcji w całej Polsce. Tradycyjnie Ogólnopolskiemu Tygodniowi Mukowiscydozy towarzyszą, także publikacje prasowe/internetowe i audycje radiowo/telewizyjne poświęcone chorobie i konkretnym osobom chorym. Czytelnicy, widzowie i słuchacze mają okazję poznać konkretnych chorych i lepiej zrozumieć problematykę tej skomplikowanej choroby i codziennych zmagań osób chorych.
Podczas VII Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy odbędzie się co najmniej 6 spotkań edukacyjnych poświęconych chorobie i diagnostyce choroby. Spotkania będą miały zróżnicowanych adresatów zarówno lekarzy rodzinnych, nauczycieli, specjalistów medycznych jak i zwykłe osoby. Uczestnicy zapoznają się z materiałami edukacyjnymi i będą mogli zadać pytania zaproszonym ekspertom.
W Krakowie w terminie od 24 lutego do 7 marca w Galerii Kazimierz odbędzie się wystawa prac fotograficznych podopiecznych Fundacji „Moje spojrzenie na świat”. Podczas trwania wystawy zostanie rozstrzygnięty konkurs fotograficzny na najlepszą wg internatów prace fotograficzną.
Mennica Polska wyda z okazji VII Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy specjalny medal pamiątkowy poświęcony chorobie i kampanii ( 200 sztuk).files/matio/OTM/t7_medal.jpg
Millward Brown SMG/KRC przeprowadzi bezpośrednio przed kampanią i kilka miesięcy po sondaż świadomościowy na temat mukowiscydozy. Zobacz wyniki sondażu
Tradycyjnie kampanii towarzyszy wydanie okazjonalnej rzadkiej specjalnej kartki pocztowej Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy. Ukaże się także datownik pocztowy VII Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy, którym zainteresowani na Poczcie Głównej w Krakowie mogą „obić” swoją pocztę i pamiątkowe kartki pocztowe.

files/matio/OTM/t7_kartka.jpg
W Krakowie będzie jeździł tramwaj informacyjny VII Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy.
Jak co roku Ogólnopolskiemu Tygodniowi Mukowiscydozy towarzyszą, także akcje i wydarzenia edukacyjno-informacyjne organizowane przez wolontariuszy Fundacji, wolontariuszy z terenu całej Polski, rodziców osób chorych i wszystkich zainteresowanych szerzeniem wiedzy o mukowiscydozie oraz pomocą chorym.

Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej. Za treść tego dokumentu odpowiada MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.

files/matio/OTM/t7_paulina_holtz.jpgPolska gwiazda wspiera VII Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy i poczynania Fundacji MATIO
Aktorka Paulina Holtz przyłączyła się do kampanii edukacyjnej na temat mukowiscydozy realizowanej przez Fundację Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę ”MATIO”.
Zdecydowałam się na wspieranie kampanii, ponieważ uważam, że jedynym sensownym pomysłem na to jak wykorzystać popularność daną przez media, jest pomaganie potrzebującym, zwłaszcza, że walka z mukowiscydozą dotyczy tak wielu ludzi, a wiedza na ten temat jest nadal mało rozpowszechniona. Dowodem na to jest moja wcześniejsza zupełna nieznajomość tej choroby! Do niedawna nie miałam świadomości jak poważny jest to problem – mówi Paulina Holtz. – Myślę, że wiedza o chorobach genetycznych, w tym o mukowiscydozie, powinna być w Polsce szeroko popularyzowana. Może to wpłynąć na wcześniejsze diagnozowanie, a co za tym idzie, podjęcie leczenia i działań mających na celu polepszenie jakości życia osób dotkniętych tym schorzeniem – dodaje aktorka.
Jako ambasadorka kampanii Paulina Holtz będzie wspierać działania prowadzone w ramach VII Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy, a także wszelkie inicjatywy podejmowane przez Fundację ”MATIO”.